Strona głowna  /  Aktualności  /  Wsparcie Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 3
Wsparcie Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 3
data dodania: 2020-04-21 12:43:39

„Codziennych trudów znoszenie ułatwi wewnętrzne uspokojenie”

Proponujemy Państwu zestaw kilku krótkich ćwiczeń oddechowych, które pozwolą nieco się rozluźnić, zrelaksować, zmniejszyć napięcie, które często odczuwamy zmagając się z trudami życia codziennego, a w obecnej sytuacji jest ono szczególnie dotkliwe (jak wynika z rozmów i konsultacji, które odbywamy codziennie z rodzicami uczniów z różnych szkół).

Ćwiczenia można wykonywać w dowolnym momencie, również wspólnie ze swoimi dziećmi - do czego gorąco zachęcamy.

A oto nasze propozycje prostych ćwiczeń na radzenie sobie z napięciami wewnętrznymi.

1. Poczuj swój oddech – jak powietrze wpływa i wypływa z twojego ciała.

2. Oddychaj wolno i głęboko. Zacznij od swojego naturalnego oddechu. Potem co kilka

oddechów nabieraj nosem powietrze wolno licząc w myślach 1.. 2… 3…. 4…. Stopniowo coraz dłużej. Następnie wstrzymaj oddech licząc jak poprzednio. Po chwili zrób głęboki wydech, wypuszczając powietrze ustami. Powtórz kilka razy cały cykl.

do 3 i zrób głęboki wydech, wypuszczając powietrze ustami. Powtórz kilka razy ten cykl.

3. Oddychaj naprzemiennie. Zatkaj palcem 1 dziurkę nosa przez drugą zrób długi wdech, zatkaj ją, odblokuj pierwszą i powoli wydychaj powietrze. Powtarzaj ćwiczenie naprzemiennie. Postaraj się by wydech był jak najdłuższy.

Dla Dzieci i Rodziców

1.Zabawa z balonikiem lub ptasim piórkiem, które starasz się za pomocą oddechu unosić w

powietrze jak najwyżej. Na koniec zabawy wyobraź sobie że twoje ciało jest „lekkie jak piórko”, a następnie „ciężkie jak kamień.” Powtórz całe ćwiczenie 4-6 razy.

Pozdrawiamy

Zespół pracowników z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3