Strona głowna  /  Jadłospis
Jadłospis

Śniadanie

II Śniadanie

Obiad

Podwieczorek

Poniedziałek

14.10.2019

Chleb żytnio-słonecznikowy (mąka pszenno-żytnia) z masłem, kiełbasą wiejską, rzodkiewką i szczypiorkiem, kakao z mlekiem/ herbata z cytryną.  Marchewka do chrupania, woda. Zupa pomidorowa (seler, śmietana 18%) z makaronem nitki (mąka pszenna) i zieleniną, kotlet drobiowy smażony (jajka, mąka pszenna), ziemniaki z koperkiem, sałata lodowa z sosem jogurtowo - majonezowym, kompot owocowy.   Ciastko pieczone szarlotka, maślanka owocowa do picia, ćwiartka gruszki. 

Wtorek

15.10.2019

Zupa mleczna z płatkami kukurydzianymi, weka (mąka pszenna) z masłem i powidłami śliwkowymi, herbata z cytryną . Jabłko, woda. Zupa grysikowa na kurczaku (pszenica, seler) z zieleniną,  strogonow - gulasz z mięsa wołowego (mąka pszenna), kasza jęczmienna (jęczmień), ogórek kiszony, kompot owocowy. Bułka maślana z kruszonką (mąka pszenna), ser biały w kostę, sok owocowo -warzywny Kubuś.

Środa

16.10.2019

Chleb krakowski (mąka pszenno - żytnia) z masłem, pastą z jaj i wędzonki, pomidorem i szczypiorkiem, kawa zbożowa (jęczmień, żyto) z mlekiem/  herbata z cytryną.  Śliwki renglody, woda.  Krem z cukinii (seler, śmietana 18%) z groszkiem ptysiowym (mąka pszenna) i zieleniną,  schab pieczony w ziołach, w sosie własnym, ziemniaki pieczone z masłem czosnkowym, sos tzatziki (jogurt naturalny), surówka z selera (jogurt naturalny, śmietana 18%), kompot owocowy. Grysik (pszenica) na mleku z musem truskawkowym.

Czwartek

17.10.2019

Chleb graham (mąka pszenno-żytnia) z masłem, szynką wieprzową Juranda i papryką czerwoną, kakao z mlekiem/ herbata z cytryną.  Ogórek zielony w słupki, woda. Żurek (seler, śmietana 18%) z białą kiełbasą, ziemniakami i zieleniną, makaron świderki (mąka pszenna) ze szpinakiem i serem feta,  pomidor w ćwiartki,  kompot owocowy. Zapiekanka z bułki sztangielki (mąka pszenna) z pieczarkami i serem żółtym, ketchup, herbata owocowa.

Piątek

18.10.2019

Bułka wodna (mąka pszenna) z masłem, pasta z sera białego i ogórka zielonego, (jogurt naturalny), mleko/ herbata z cytryną. Rzodkiewki do chrupania, woda.  Zupa kalafiorowa (seler, śmietana 18%) z zacierką (mąka pszenna) i zieleniną, ryba Miruna duszona w jarzynach, ryż z koperkiem, papryka żółta w paski, kompot owocowy   Serek Danio waniliowy, arbuz w kawałkach, herbatniki (mąka pszenna).

W/w jadłospisie pogrubiono substancje lub produkty powodujące alergie lub reakcje nietolerancji zgodnie
z załącznikiem II Rozporządzenia UE nr 1169/2011

 

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-12