Krakowska Zbiórka Żywności

8 miesięcy temu

Zachęcamy do włączenia się w akcję Krakowska Zbiórka Żywności w dniach 09-13.10.2023


Krakowska Zbiórka Żywności 09-13.10.2023

Zadbaj o potrzebujących mieszkańców Krakowa.

W Polsce prawie 2 miliony osób żyje w ubóstwie. Oznacza to, że na wszystkie swoje wydatki mają do dyspozycji mniej niż 700 zł miesięcznie. To mniej niż 23 złote na dzień.  W czasach inflacji i wojny ta sytuacja jeszcze się pogarsza. Dramatycznie przybywa potrzebujących.

 

176 000 – to szacunkowa, minimalna liczba mieszkańców Krakowa żyjących w sferze niedostatku, czyli zagrożonych wykluczeniem społecznym, osiągających dochody poniżej minimum socjalnego. To około 22,5 proc. wszystkich mieszkańców Krakowa.

 

Mieszkańcy Krakowa: osoby starsze, chore, niepełnosprawne, rodziny wielodzietne, samotni rodzice, bezdomni, bezrobotni i uchodźcy z Ukrainy- to tylko część grup, do których trafia pomoc Banku Żywności i które teraz jeszcze bardziej niż kiedykolwiek potrzebują wsparcia.

 

Z myślą o nich organizowana jest Krakowska Zbiórka Żywności. Odbywa się po raz trzeci. Akcja jest współorganizowana od 2021 roku przez Bank Żywności w Krakowie i Miasto Kraków.

W tym roku odbywać się będzie w 45 firmach, urzędach, placówkach oświatowych i innych instytucjach, które zgłosiły udział w akcji (lista poniżej).

 

Jak wziąć udział w Krakowskiej Zbiórce Żywności?

  • Przygotuj wcześniej jeden lub kilka produktów o długiej trwałości szczególnie potrzebnych: konserwy mięsne, rybne, warzywne, dżemy, mleko UHT, olej, ryż, cukier, mąka, kasza, makaron, czekolada, soki oraz żywność dla dzieci.
  • W wyznaczony dzień zabierz je do miejsca zbiórki w Twoim miejscu pracy lub nauki i włóż do kartonów w oznakowanym miejscu

Bank Żywności w Krakowie odbierze zebrane dary i przekaże je najbardziej potrzebującym mieszkańcom Krakowa.

Dziękujemy za wspieranie potrzebujących.

Bank Żywności w Krakowie

Bank Żywności w Krakowie został założony w 1997 roku. Od powstania Stowarzyszenia zebrał ponad 76 milionów kg produktów spożywczych o wartości 307 mln zł. Zebrana żywność, za pośrednictwem ponad 200 organizacji partnerskich, trafia każdego miesiąca do ponad 75 tysięcy osób w Krakowie i Małopolsce, znajdujących się w ciężkiej sytuacji życiowej i materialnej.

Oprócz żywności pozyskiwanej od darczyńców: producentów, dystrybutorów, sieci handlowych oraz osób prywatnych  od 2004 roku Stowarzyszenie realizuje też europejskie programy pomocowe dla najuboższych.

Zbiórki Żywności to szczególne, bardzo ważne akcje społeczne, które są organizowane od ponad 20 lat. Dwa razy w roku – w okresie przedświątecznym przeprowadzane są ,,Wielkanocna Zbiórka Żywności” oraz  ,,Świąteczna Zbiórka Żywności”.  Od 2021 roku we współpracy z Miastem Kraków organizowana jest Krakowska Zbiórka Żywności. W ubiegłym roku w zbiórce wzięło udział 25 firm, uczelni i urzędów. Żywność była zbierana w 60 lokalizacjach. Udało się zebrać 5 416 kg żywności.

www.krakow.bankizywnosci.pl