# Szkoła pamięta#

W ostatnich dniach października nasze przedszkole dołączyło do akcji Szkoła pamięta.

Wcześniej  odwiedziliśmy pobliski Park im. E. i A. Jerzmanowskich. Podczas edukacyjnego spaceru pani przewodnik z Izby Historii Starego Prokocimia zapoznała nas z  postacią  Erazma Jerzmanowskiego, powstańca i słynnego polskiego filantropa, którego pomnik znajduje się w tutejszym parku. Przed listopadowymi świętami najstarsze grupy wybrały się na wycieczkę do miejsc upamiętniających tych, którzy walczyli o naszą wolność. Dzieci z grupy ,,Wróbelków"  zapaliły znicze pod pomnikiem poległych i pomordowanych obywateli Prokocimia 1939 -1945, a ,,Pszczółki" oddały hołd poległym Lotnikom z Prokocimia. Swoje wrażenia starszaki przedstawiły w pracach plastycznych, z których powstała gazetka tegorocznej akcji.

Nasze przedszkole wzięło udział w piątej edycji Akcji „Szkoła Pamięta”. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzebę pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu. W dniu 30 października dzieci z  grupy „Wiewiórki” oraz „Sówki” z OWT udały się pod pomnik Lotników z Prokocimia przy ul. Na Wrzosach. Pomnik upamiętnia ponad dwudziestu lotników pochodzących z tej części naszego miasta, którzy walczyli w czasie II wojny światowej. Oddaliśmy hołd zapalając przyniesione znicze. Wybrane dzieci ułożyły także piękny krzyż oraz serce z uzbieranych kasztanów. Przedszkolaki uczestniczyły także w rozmowach na temat zbliżających się świąt – Wszystkich Świętych oraz Zaduszek. Wykonały prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Elżbieta Szpakowska, Ewa Potrząsaj, Agnieszka Soczówka