"ŻYWE MUZEUM OBWARZANKA"

5 miesiące temu

Dnia 30 listopada 2023 r. dzieci z grupy „Sowy”, wybrały się na wycieczkę do „Żywego Muzeum Obwarzanka” w Krakowie.

Obwarzanek krakowski jest niewątpliwie najsmaczniejszym symbolem naszego miasta. Historia obwarzanka krakowskiego sięga czasów średniowiecznych, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1394 roku. Posiada unijny znak - Chronione Oznaczenie Geograficzne, co podkreśla jego znaczenie dla kulinarnego dziedzictwa Krakowa. Nazwa obwarzanka związana jest z procesem produkcji, a dokładniej z obwarzaniem, czyli zanurzeniem we wrzącej wodzie. „Sówki” poznały historię i tradycję wypieku obwarzanka, poznały proces jego powstawania poprzez samodzielne wykonanie obwarzanka oraz obserwacje obwarzania i wypieku.Podczas zajęć dzieci zobaczyły różnicę między obwarzankiem, a preclem, jakie składniki potrzebne są do wyrobu ciasta oraz jakiej posypki używa się do obwarzanków. Pani prowadząca warsztaty również uświadomiła nas, czym różni się obwarzanek wyrabiany ręcznie a maszynowo. Na koniec wycieczki wszyscy otrzymali Dyplom Czeladnika Obwarzankowego oraz własnoręcznie wykonane obwarzanki, których wspaniały zapach przyjechał z Nami do przedszkola!

Anna Kempka