Zabawa andrzejkowa

„Dziś ma Andrzej imieniny

Więc z Andrzejem się bawimy

Czarujemy, losujemy

Co nas czeka wiedzieć chcemy

Już Andrzejek nadszedł czas

Więc i Ty się z nami baw

Czary mary, czary mary

Będą wróżby nie do wiary

Lanie wosku, losów góra

Może wygrasz Ty akurat?

Czary mary, hokus pokus

Zakręć kołem swego losu

Baw się dobrze, tańcz i śpiewaj

Szczęściu swemu przegrać nie daj!”

Tradycja Andrzejek w Polsce jest długa.

Podobno jej zalążków można już szukać nawet w starożytności. U nas obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada. Są czasem zabaw, wróżb i spotkań towarzyskich. W tym dniu w naszym przedszkolu my także bawiliśmy się znakomicie. Wszystkie dzieci były ubrane w piękne stroje. Nie zabrakło wśród nas wróżek, księżniczek, czarodziejów, strażaków i innych bajkowych postaci. Nastrojowa muzyka i czarodziejskie dekoracje wprowadziły nas w świat zaczarowanej magii. Dzieci uczestniczyły w najpopularniejszych grach i wróżbach takich jak: wyścigi z butów, balony z wróżbą czy moneta w studni. Wspólnie wróżyliśmy, by poznać to, co czeka nas w przyszłości. Nie zabrakło oczywiście świetnej muzyki i tańców do ulubionych piosenek. Zabawa, jak i atmosfera jej towarzysząca była wspaniała!

Agnieszka Soczówka -Pająk